Novaja radosť koledy – koljadky

Vianočné koledy, najmä tie v podaní detí, sa každoročne stávajú nositeľmi pozitívnej energie, ktorá nám dáva možnosť stať sa po celý nasledujúci rok ľuďmi dobrej vôle. Sú poslami dobrých správ, príležitosťou, hoci malou, byť lepšími a vnímavejšími k okolitému svetu.

Výber kolied, ktorý vám ponúkame pod názvom Novaja radosť, je malým darom, ktorý vychádza z tej najhlbšej tradície Vianoc. Myšlienka na jeho prípravu vznikla počas našej minuloročnej spolupráce s huslistkou a speváčkou Ivou Bittovou. Iva všade tam, kde dlhšie žije, často spolupracuje s detskými zbormi. V Boroch na Morave je to súbor Babačka, s ktorým už vydala CD Kolednice. Pri jeho počúvaní som si uvedomil, že v Modre je tiež veľmi dobrý detský folklórny súbor Magdalénka, ktorý má vo svojom repertoári koledy z okolia a stálo by za to spojiť sily.
Počas našich spoločných úvah vtrhli ruskí okupanti na Ukrajinu a Európu začali zaplavovať vojnoví utečenci. Mesto Modra ich mnohých prichýlilo.Do našich plánov tak vstúpili deti ukrajinských utečencov. Iva ich prizvala na spoluprácu, a tak spontánne vznikol detský zbor Paljanyca a dramaturgický zámer nahrávky sa zo slovenských a moravských kolied rozšíril o rusínske z Ukrajiny.

Ladislav Snopko

Album si můžete poslechnout i na youtube.com

 

Fotogalerie